7 квітня  Всесвітній день здоров’я (World Health Day)

 

 

«Доброго здоров’я» – так вітаються наші співвітчизники, а коли прощаються, кажуть: «Бувайте здорові!», тобто бажають здоров’я і практично ніколи не замислюються скільки сенсу закладено у цих словах.

7 квітня, щорічно відзначають Всесвітній день здоров’я (World Health Day), починаючи з 1950 року, саме тоді було засновано Всесвітню організацію охорони здоров’я в рамках ООН (ВООЗ).

Мета святкування – підкреслити важливість здоров’я кожної людини і людства в цілому. У наш час здоров’я – це не відсутність хвороб, а фізична, психологічна, соціальна гармонія людини, її доброзичливе ставлення як до інших людей, так і до навколишнього середовища.

Згідно з даними вчених, здоров’я залежить від багатьох чинників: більше ніж на 50% воно обумовлено способом життя людини, близько 20% – соціальними й природними умовами життя, 20% становить спадковість і 10% від стану надання медичної допомоги.

Геніальний лікар і філософ Давнього світу Гіппократ стверджував, що яка діяльність людини, такою вона і є, такі і її хвороби. Висновок такий – необхідність вести здоровий спосіб життя була актуальною як в стародавньому світі, так і сьогодні, тому що він (здоровий спосіб) – є однією з найвагоміших умов та чинників формування, збереження і зміцнення здоров’я навіть у складних екологічних і соціально-економічних умовах, забезпечує високу працездатність, добре самопочуття, ефективну адаптацію до змін довкілля. Саме тому, з метою популяризації здорового способу життя, а також формування уявлення про здоров’я значною мірою залежить від нас самих.

Стан здоров’я населення викликає занепокоєння та є однією з найактуальніших проблем багатьох країн світу, адже здоров’я населення – одна з головних складових національного багатства країни, рушійна сила економічного та соціального розвитку держави, репродуктивності населення.

Тільки здорова людина може ефективно працювати, створити міцну сім’ю, приносити максимальну користь суспільству.

Державна політика у сфері охорони здоров’я, перш за все має бути спрямована на поліпшення якості життя всіх громадян, оздоровлення навколишнього середовища, демографічної ситуації, раціональне використання асигнувань на охорону здоров’я, реалізацію міжгалузевих стратегій, спрямованих на формування та заохочення здорового способу життя, профілактику захворювань, зміцнення здоров’я всіх верств населення в рамках стратегії, яка втілюється в усіх країнах Європи під назвою «Здоров’я для всіх!».

У всьому світі вже визнано, що до якого б рівня досконалості не доводилась діагностика захворювань та їх лікування, зупинити зростання хронічних неепідемічних та інфекційних захворювань неможливо, якщо серйозно не займатись профілактикою, однією з важливих складових якої є підвищення рівня медичної та санітарної культури населення, формування здорового способу життя.

Тільки усвідомлення взаємної відповідальності влади та кожного громадянина за стан справ у державі здатні змінити ситуацію в сфері охорони громадського здоров’я на краще. Тому поліпшення якості життя, оздоровлення довкілля, реалізація міжгалузевих стратегій, спрямованих на формування та заохочення здорового способу життя, профілактику захворювань, оздоровлення умов праці та побуту повинно бути пріоритетом державної політики у сфері охорони здоров’я.

В такий важкий для нас час бути здоровим – вимога часу, яка має прямий стосунок до Всесвітнього дня здоров’я.

Здоров’я – це життєва енергія, натхнення і витримка від насиченого теперішніми подіями життя. Це здатність ставити цілі й досягати їх, максимально реалізовувати свій потенціал. Піклуватися про своє здоров’я – це актуально і престижно.

Політ бажань, фантазій, ідей, думок, планів – це невичерпна криниця життєвої сили і самовдосконалення. І тільки від нас залежить, як ми будемо реалізовувати цей ресурс.

  • Втомився – малюй квіти.
  • Злий – малюй лінії.
  • Болить – ліпи.
  • Нудно – заповни листок паперу різними кольорами.
  • Сумно – малюй веселку.
  • Страшно – плети батоги макраме або роби аплікації з тканини.
  • Чи відчуваєш тривогу – зроби ляльку – мотанку.
  • При обурені – рви папір на дрібні шматочки.
  • Чи відчуваєш занепокоєння – складай орігамі.
  • Хочеш розслабитися – малюй візерунки.
  • Важливо згадати –малюй лабіринти.
  • Відчуваєш незадоволення – зроби копію картини.
  • Чи відчуваєш відчай – малюй дороги.
  • Треба швидко відновити сили - малюй пейзажі.
  • Хочеш зрозуміти свої почуття – малюй автопортрет.
  • Важливо запам’ятати стан – малюй кольорові плями.
  • Якщо треба систематизувати думки – малюй стільники або квадрати.
  • Хочеш розібратися в собі і своїх бажаннях – зроби колаж.
  • Для пошуку оптимального виходу із ситуації – малюй хвилі і кола.
  • Чи відчуваєш, що «застряг» і треба рухатися далі – малюй спіралі.

 

За установленою статистикою тільки 10% здоров’я людини залежить від лікарів та лікарських препаратів, інші 90% залежить від самої людини та її здорового способу життя.

Здоровий спосіб життя – це запорука міцного здоров’я в майбутньому! 

 

Інформація підготовлена КНП «Регіональний центр громадського здоров’я Кіровоградської обласної ради»