ЗГУБНА ДІЯ ТЮТЮНОПАЛІННЯ ТА БОРОТЬБА З НИМ
Традиційно щороку 31 травня весь світ і Україна в тому числі, відзначає День боротьби з тютюнопалінням. Противники шкідливої звички закликають кинути палити хоча б на один день.
На сьогодні куріння тютюну є «єдиний найважливіший ризик для здоров’я людини» (за оцінкою ВООЗ).
День боротьби з тютюнопалінням був встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Перед світовою спільнотою було поставлено завдання – добитися, щоб у 21 столітті проблема паління тютюну зникла. У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну. Конвенція зобов’язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на боротьбу з цим явищем.
Куріння у наш час перетворилося у масову «епідемію», яка завдає значної шкоди здоров’ю. Куріння називають чумою, а цигарку - смертоносною зброєю, винайденою в мирних цілях. Особливого розмаху набуло паління серед молоді. Це і намагання задовольнити своє зацікавлення, і наслідування моді. Але головною причиною все ж є приклад батьків та ровесників, які курять. Бажання бути прийнятим у середовище ровесників, здаватися дорослішим часто спонукає підлітка брати цигарку. Будь-який курець знає, що куріння руйнує його організм та є причиною цілого ряду хронічних захворювань, провокує розвиток онкологічних, серцево-судинних недугів, захворювань органів дихання, однак відмовитися від цієї звички дуже нелегко.
За даними експертів, тютюновий дим містить 2000 хімічних речовин, серед яких нікотин, оксид вуглецю (чадний газ), синильна кислота та речовини, які стимулюють розвиток пухлин. Вплив таких речовин на організм людини впливає на ряд хронічних захворювань, провокує розвиток онкологічних, серцево-судинних недугів, захворювань органів дихання. Смертність від раку легенів у курців у 20 разів вище, ніж у некурців.
Згубну дію на організм курців має нікотин, який є однією з найсильніших отрут та викликає ряд вегетативних та неврологічних розладів. Після проникнення сигаретного диму в легені нікотин потрапляє в мозок вже через сім секунд. Думка про те, що куріння начебто підвищує працездатність, покращує розумову діяльність, не має підґрунтя і є помилковою. Нікотин лише спочатку збуджує клітини головного мозку і короткочасно розширює його судини. В подальшому вони звужуються, погіршується кровообіг, знижується працездатність, настає безсилля, з’являється головний біль, погіршується пам’ять. Якщо куріння стає постійним, то перераховані вище симптоми згодом згладжуються, оскільки відбувається адаптація до них організму; іншими словами, виникає звикання, а слідом і нікотинова залежність.
Якщо курець припиняє споживання тютюну на якийсь час, а потім починає його знову, перераховані вище симптоми нікотинової інтоксикації повторюються з високим ступенем виразності.
Нікотин негативно впливає і на органи травлення людини, оскільки потрапляючи зі слиною в шлунок, діє на слизову оболонку та нервові закінчення, що знаходяться у його стінці. У курців часто спостерігається катар або виразка шлунку.
Куріння викликає спазми судин, які живлять серцевий м’яз, що призводить до приступів стенокардії (грудної жаби).
Негативну роль на органи дихання людини впливає тютюновий дим, оскільки при палінні зменшується кількість кисню, що вдихається, та збільшується насичення крові вуглекислим газом, завдяки чому настає кисневий голод клітин. Навіть короткочасний голод клітин нервової системи, особливо клітин кори головного мозку, призводить до різкого порушення їх діяльності. Тютюновий дим містить великий відсоток окису вуглецю (чадний газ), який швидко сполучається із гемоглобіном крові та посилює недостатність постачання організму киснем. У результаті тривалого подразнення тютюновим димом верхніх дихальних шляхів у курців розвивається хронічне запалення слизової оболонки цих шляхів – бронхіт, виникає кашель.
Тютюновий дим - один із факторів виникнення злоякісних пухлин легенів, бронхів, губ, стравоходу, порожнини рота, глотки та гортані. Справа в тому, що при згоранні тютюну відбувається так звана суха його перегонка, в процесі якої утворюються дьоготь, смоли та ароматичні речовини, які мають канцерогенні (ракоутворюючі) властивості.
Куріння шкідливо впливає на органи травлення. Нікотин, потрапляючи зі слиною в шлунок, діє на слизову оболонку та нервові закінчення, що знаходяться у його стінці. У курців часто спостерігається катар або виразка шлунку.
Саме негативний вплив тютюнопаління як на організм активних, так і організм пасивних курців розгорнув у сучасному світі широку антитютюнову кампанію, запроваджену для роз’яснення про згубну дію цієї шкідливої звички, в першу чергу і серед сучасної молоді.
Як висновок, паління та його вплив на організм людини стали сьогодні і медичною проблемою, тому варто замислитись: запалювати цигарку, чи зберегти своє і здоров’я оточуючих?
Саме Міжнародний день відмови від паління покликаний вплинути на самосвідомість курців! Не паліть і будьте здорові!
Матеріал підготовлено КНП «РЦГЗ КОР»