Міфи та реальність про ВІЛ-інфекцію/СНІД

 

 

 СНІД - найважливіша світова медична, соціальна та політична проблема XX століття.

 

 

 

 Про епідситуацію з ВІЛ – інфекціею, організаціею та наданням медичної допомоги хворим на ВІЛ/СНІД в області


  Епідситуація із захворюванням на ВІЛ/СНІД у регіоні продовжує погіршуватись. Щорічно зростає кількість виявлених та зареєстрованих інфікованих і хворих на ВІЛ/СНІД.
  Станом на 1 жовтня 2016 року в області на диспансерному обліку  перебуває  2533  ВІЛ – інфікованих осіб, проти 2377 за аналогічний період    2015 року. Показник поширеності  ВІЛ-інфекції по області склав 261,2 на  100 тис. нас. відповідно 243,0 на 100 тис. нас. за  аналогічний період 2015 року.
  Протягом  звітного періоду 2016 року в області зареєстровано  298 нових випадків  ВІЛ – інфекції, за аналогічний період 2015 року - 410. Обласний показник захворюваності на ВІЛ становить 30,7 на 100 тис. нас., проти 41,9 на    100 тис. нас.  у  2015 році.
  Станом на 1 жовтня 2016 року в області на обліку перебуває  464 хворих на ВІЛ/СНІД, проти 393 за звітний період 2015 року. Обласний показник поширеності становить 47,8 на 100 тис. нас. (9 місяців 2015 року – 40,1 на 100 тис. нас.)
  Протягом звітного періоду 2016 року зареєстровано 108 хворих на СНІД,  показник захворюваності на СНІД склав – 11,1 на 100 тис. нас., за аналогічний період минулого року взято 156 хворих на СНІД, він становив – 15,9 на 100 тис. нас..  
  За 9 місяців 2016 року з диспансерного обліку у зв’язку зі смертю знято 105 ВІЛ – інфікованих осіб, що складає  10,8 на 100 тисяч населення (з них від СНІДу 74, що становить 7,5 на 100 тис. нас. за аналогічний період 2015 року 59 випадків, смертність склала 6,0 на 100 тис. нас.). Основними причинами смерті є: туберкульоз - до 27% від загальної кількості померлих, 41,8% енцефалопатія, бактеріальні інфекції, кандидоз, сепсис, пневмонії, гепатити, передозування наркотичних речовин, суїциди, нещасні випадки та інше.   
  Протягом звітного періоду на ВІЛ було обстежено 31817 осіб, з них у 552 позитивні результати, швидкими тестами було обстежено 2827 осіб серед них 98 осіб позитивний результат.  
  Найвищі показники  поширеності інфекції зареєстровані в  містах Кіровоград та Олександрія, Долинському, Добровеличківському, Новоукраїнському, Петровському  районах.
 Найнижчі показники в Компаніївському, Новоархангельському, Новгородківському, що свідчить не про низьку поширеність ВІЛ - інфекції, а про недостатнє її виявлення.
  На сьогодні в області по накопичувальним даним зареєстровано 319 дітей, народжених ВІЛ - інфікованими матерями із них у 111 підтверджено ВІЛ - статус ( проти 337 та 103 у 2015 році).  
  З метою вчасного визначення статусу у вагітних жінок щодо ВІЛ-інфікування  в жіночих консультаціях під час взяття їх на облік та перед пологами проводиться  добровільне консультування  і тестування  на антитіла до ВІЛ. Вагітні, які не перебували на обліку в жіночих консультаціях, обстежуються в пологах швидкими тестами, що дає змогу вчасно провести профілактику передачі ВІЛ від матері до дитини.   
  Препаратами для профілактики вертикальної трансмісії  ВІЛ  вагітних  КЗ «Кіровоградський обласний  центр по профілактиці та боротьбі зі СНІДом» забезпечений в повному обсязі. У випадках ускладненого перебігу вагітності ВІЛ-інфіковані вагітні госпіталізуються у відділення патології вагітних Кіровоградського пологового будинку №2, або в акушерські відділення ЦРЛ за місцем проживання.
  АРВ- терапія гарантована всім хворим, що її потребують і проводиться   в амбулаторних умовах обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом.   
  Станом на 1 жовтня 2016 року АРВ - терапію всього отримує 1218 хворих на ВІЛ/СНІД (325 осоіб за кошти Глобального фонду, 780 – кошти Державного бюджету, PEPFAR - 112 дорослих та 1 дитина), з них 88 дітей (78 дитини в умовах КЗ «Кіровоградський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом», 10 дітей в ОХМАТДИТ).  
    Антиретровірусна терапію хворим на ВІЛ/СНІД дорослим і дітям проводиться на базі КЗ «Кіровоградський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом», який звітує про їх використання та надає заявку до Українського центру профілактики та боротьби зі СНІДом про потребу в препаратах відповідно до кількості хворих, яким необхідно проводити лікування.
  Для профілактики пневмоцистної пневмонії всі діти, народжені інфікованими матерями у віці до одного року отримують препарат бактисептол.  
  Станом на 01.10.15 р. в області 98 дітей народжених від ВІЛ-інфікованих матерів отримує щомісячну державну допомогу.
  З метою розширення можливості доступу різних категорій населення до системи добровільного консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію в усіх районах області відкриті та функціонують кабінети «Довіра» з наданням послуг до - і післятестового консультування, анонімного та безкоштовного тестування на ВІЛ. В жовтні 2016 року в 3-х районах області (Маловисківському, Новоукраїнському та м. Олександрії) відкрито сайти призначення та видачі антиретровірусної терапії.
   За звітний період обстеження донорської крові та її компонентів на ВІЛ забезпечено на 100% за рахунок коштів державного бюджету. Випадків переливання нетестованої донорської крові в області протягом останніх років не зареєстровано.
  Всі медичні працівники області, що мають ризик ВІЛ-інфікування при виконанні своїх службових  обов’язків, застраховані  на  випадок ВІЛ-інфікування. Протягом 9 місяців 2016 року серед медичних працівників було зареєстровано 33 випадків аварій на робочих місцях, всі пройшли повний курс постконтактної профілактики.
  В області створено та працює реабілітаційний центр для наркозалежних та хворих на ВІЛ/СНІД «Твоя перемога». Налагоджена співпраця представників Обласного відділення ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ» та Обласного Центру СНІД. Налагоджено переадресацію клієнтів зі СНІД - центру до відділення та навпаки (в рамках проекту з догляду та підтримки «Життя без меж» для ЛЖВ та близького оточення, що виконується організацією). Надаються індивідуальні консультації, як на базі центру СНІД, так і на базі НУО.